TEH konferanse #99 – “Be home”
I forrige uke besøkte vi Toplocentrala – et gammelt kraftanlegg som har fått nytt liv som et dynamisk kultursenter i Sofia, Bulgaria. Toplocentrala-prosjektet er et felles initiativ mellom en gruppe uavhengige kunstnere og Sofia kommune.
I løpet av fire dager, fra 5. til 8. juni 2025, samlet mer enn 200 deltakere fra over 20 land seg for 99. gang, denne gangen med Toplocentrala som vertskap. Eksisterende og potensielle medlemmer av Trans Europe Halles deltok på konferanse “Be Home” for å knytte kontakter, dele historier, ta tak i felles utfordringer og feire motstandskraften til uavhengige kulturarenaer som holder til i ombygde bygninger – over hele Europa og utover.

Europeisk prosjekt mellom Tou og Toplocentrala
En av fordelene ved å være en del av nettverket er muligheten til å finne samarbeidspartnere for felles prosjekter. Det var nettopp slik samarbeidet mellom Tou og Toplocentrala ble etablert. Partnerskapet har som formål å styrke kunnskapsdeling og utvikle nye ferdigheter blant de ansatte ved begge sentrene.
Gjennom en rekke felles aktiviteter, inkludert workshops, seminarer og prosjektsamarbeid, får ansatte fra Toplocentrala og Tou muligheten til å lære av hverandre, dele erfaringer og utforske nye metoder og tilnærminger innen kulturfeltet. Dette skaper et dynamisk miljø for kunnskapsutveksling og stimulerer til nyskaping og innovasjon.

Europeisk kulturelt nettverk
Trans Europe Halles er et av de eldste og mest dynamiske kulturelle nettverk i Europa og startet i 1983. TEH har hovedkontor i Sverige og har 170 medlemmer fra over 40 ulike land i Europa, fra nord til sør, øst til vest. Nettverket fokuserer på tre hovedområder – mennesker, kunst og bygninger.
Medlemmer i nettverket gjør om gamle forlatte bygninger til spennende tverrfaglige og uavhengige sentere for kunst og kultur. På denne måten transformerer de lokalsamfunnet, nabolaget og byen sin. Det gjør de ved bruk av det mest verdifulle verktøyet de har – kreativitet og fantasi.
Tou har vært medlem i dette nettverket i mer enn 15 år og har ofte blitt brukt som eksempel på den nye kulturelle infrastrukturen og organiseringen som er bærekraftig. Som organisasjon har vi hjulpet mange nye initiativ og har hatt flere samarbeidsprosjekter og potensielle partnere som resultat av dette.

Hvordan det fungerer
TEH ledes av noen engasjerte medlemmer som er med i styret. De jobber etter en felles visjon og strategi som utformes og påvirkes av alle medlemmene. I de siste årene har TEH vokst ganske raskt, noe som gjør at det også ble behov for å ha mer desentralisert virksomhet parallelt. Slik ble flere ulike såkalte hubs introdusert, både med utgangspunkt i geografiske og tematiske kriterier. Hubs jobber mer spesifikt med konkrete utfordringer, initiere prosjekter, samle og dele kunnskap.

Nordic Baltic hub
En av slike hubs er Nordic Baltic hub, som samler medlemmer fra de nordiske og baltiske landene. Fra januar 2024 har Tou vært medkoordinator for denne huben. I løpet av fjoråret gjennomførte vi seks møter, og så langt i år har vi hatt tre – både fysisk og digitalt. Fokusområdene våre er erfaringsutveksling og utvikling av nye samarbeidsprosjekter.

TEH møte #100 i Riga
Trans Europe Halles arrangerer møter 2 ganger i året, og de er åpne for både medlemmer og ikke-medlemmer. Jubileumsmøte skal arrangeres på KKC i Riga den 30.10-02.11.2025.
Å samle kulturaktører på tvers av landegrenser har aldri vært viktigere enn nå – i en tid der vi står overfor felles trusler fra fundamentalistiske krefter som forsøker å undergrave de verdiene vi kjemper for. Derfor må vi fortsette å stå sammen for å styrke demokratiet og verne om den uavhengige kunstscenen i Europa.